InterviewStartUp

Továrna na sny z Arkhamu

Havířovská post-rocková úderka Postcards From Arkham přichází s novým, v pořadí už třetím albem. Následník nahrávek Oceanize (2012) a ÆØN5 (2015) nese název Manta. Pokud jste se s plnotučnými zvukovými hradbami inspirovanými fantaskním světem knih H. P. Lovecrafta zatím nesetkali, nabízíme vám tu nejsnazší cestu, jak s tím začít. Silně atmosférická hudba, v níž hrají důležitější roli instrumentální výkony než vokály, určitě stojí za poslech. Na otázky odpovídal člověk z nejpovolanějších – výhradní autor a hnací motor celého projektu Frodys.

Na poslední desce jsi nahrával veškeré nástroje úplně sám. Je Postcards From Arkham vlastně kapelou nebo spíše sólovým projektem?

Postcards From Arkham si žijí vlastním životem, ale postupem času, od vydání desky ÆØN5 a s tím, jak čím dál více koncertujeme a jezdíme tour se stáváme kapelou. Zatím veškerá hudba a nápady pocházejí z mojí hlavy. Uvidíme, jak tomu bude do budoucna. Předchozí desky jsem nahrával kompletně sám včetně kytar i bicích. Na aktuální desce Manta jsem přizval skvělé muzikanty, například pro nahrání smyčcových nástrojů nebo bicích. Právě to velice pomohlo k živějšímu zvuku celé desky.

Jak moc náročné je prosadit se na současné scéně, zvlášť s poměrně okrajovým žánrem?

Je jedno, jestli děláte hudbu, pečete rohlíky nebo stavíte domy, pokud chcete tím, co děláte něčeho dosáhnout, musíte dlouhodobě pracovat. Hlavně na sobě. To, že vydáte jednu dobrou desku nebo hrajete deset let, vůbec nikoho nezajímá. Samozřejmě musíte mít štěstí na správné lidi. Situace na české scéně se pomalu zlepšuje, ale na festivalech, v televizi nebo v rádiu stejně slyšíte pořád ty stejné interprety.

Obě dosavadní nahrávky mají velmi slušný zvuk. Je vůbec reálné, aby se vám prostředky do těchto projektů vložené vrátily? Máte třeba nějaké sponzory nebo si držíte nezávislost a táhnete všechno sami?

Za několik let zkušeností jsem zjistil, že nejde o to mít slušný nebo dobrý zvuk. Jde o to najít zvuk, který se hodí k hudbě, kterou hrajete. Jsme k tomu hodně blízko, ale pořad je co zlepšovat. K tomu mi pomáhají lidé z vydavatelství Metalgate, bez jejich podpory by každá deska vznikala daleko déle a za horších podmínek, za což mají můj vděk. I tak si ale spoustu věcí, od grafiky až po videoklipy, dělám sám, abych snížil náklady na minimum. Přesto je všechno jen o vášni, o návratnosti nákladů se nelze ani bavit.

Právě vydáváte novou desku nazvanou Manta. Na co se mohou fanoušci těšit? V čem bude jiná než ty předchozí?

Vždy se snažím, aby nová deska byla jiná než předchozí. ÆØN5 byla barvitá a téměř pozitivní deska. Současné album je temnější a syrovější. Přesto na něm najdete vlivy folku, popu, hip-hopu nebo black metalu. Více prostoru na něm dostaly i moje vokály, takže skladby, které jsme zařadili do živého hraní, oživily nás playlist. Obrázek o celkové atmosféře si lze udělat i z klipu The Kvlt Ov Dream. Doposud nejvíce výpravný videoklip, který jsem dělal.

Budeš nahrávku vydávat vlastním nákladem nebo se podařilo domluvit s nějakým vydavatelstvím?

Už delší dobu spolupracuji s vydavatelstvím Metalgate, které jako jediné z těch, se kterými jsem komunikoval, nabídlo vhodné podmínky. Spolupráce mezi námi funguje na výbornou, což je v dnešní době ojedinělé, a já mohu být za takovou spolupráci jenom rád.

Jak celkově jako muzikant vnímáš úroveň těch služeb souvisejících s hudbou v České republice? Mám namysli přístup vydavatelů, provozovatelů klubů a pořadatelů festivalů ke kapelám mimo mainstream?

Určitě je to lepší než před pěti lety a pomalu se to zlepšuje. Ale v porovnání třeba s Polskem nebo Německem jsme stále velice pozadu. Samozřejmě si uvědomuji, že už jenom z geografických důvodů není možné tyto země porovnávat. Jde spíše o to, jak lidé vnímají hudbu nebo umění. Většina lidí v ČR totiž hudbu vnímá jako něco, co se udělá samo a zadarmo. Neuvědomují si, že je to práce jako každá jiná, někdy i více náročná psychicky i fyzicky. Kultura totiž odráží samotný lid. Proto v televizi, rádiu a internetu vidíme a slyšíme to, co tam je.

Jak často můžou fanoušci slyšet Postcards From Arkham naživo? Vyrazíte s novou deskou do klubů?

Celý cyklus podpory nové desky pro nás začal na jednom z největších metalových festivalů v Evropě, Brutal Assaultu, kde jsme novou desku pokřtili. Teď vyrážíme na naše akustické Busking tour. V ulicích, klubech a kavárnách budeme hrát v doprovodu djembe a akustických kytar naše skladby trochu jinak, než je lze slyšet na normálních koncertech nebo z desky. A potom samozřejmě vyrazíme na co nejvíce klubových koncertů, nejen v České Republice.

Kdo tě při živém provedení nahrávky doprovází? Používáte samply nebo hrajete všechno naživo?

Postcards From Arkham původně nikdy nebyli určení pro živě hraní, nabídky a zájem o naši tvorbu mě ale donutily poskládat plnohodnotnou kapelu, což se nakonec velice osvědčilo. Oslovil jsem pár zkušených muzikantů, kteří se této role zhostili na výbornou. Na CD můžeš ale slyšet i spoustu jiných nástrojů (klávesy, piano, housle, cello), jejichž živé zařazení by bylo problematické. Tudíž využíváme samply.

Kam bude Postcards from Arkham směřovat dále? Čeho bys ještě rád dosáhl?

Rád vždy říkám, že Postcards From Arkham je moje továrna na sny. S tímhle projektem jsem dosáhl spousty cílů, o kterých jsem ani nevěřil, že se mi kdy vyplní. Spousta dalších ale na své dosažení čeká. Už teď mám v hlavě pár šílených nápadů, které bych rád realizoval…

PLAYLIST

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *