Under Cover

Ráchel s hvězdou na čele

Českobudějovická skupina Oceán zažila na přelomu osmdesátých a devadesátých let skutečně hvězdné období. Kromě úspěchu v Československu se jim podařilo absolvovat třeba ostrovní turné s legendou britské elektronické scény Erasure. Nastartovat kariéru jim bezpochyby pomohl hit z největších – skladba Ráchel. Charakteristický klávesový motiv, zapamatovatelný slogan „hvězdu na čele máš“ a vrcholná pěvecká forma Petra Muka představují tři ingredience, které prakticky neumožnily skladbě neuspět.

Ačkoli je pod hudbou podepsán kolektivně celý Oceán, se základem písně přišel autor textu, klávesista Petr Kučera. Vysoko zpívaný refrén si pak doplnil sám Petr Muk. Skladbu vydal Supraphon v roce 1988 na singlu s béčkem v podobě taktéž velmi úspěšné, ale ve stínu Ráchel tak trochu nedoceněné písně Dávná zem.

Elektronická hudba patří mezi žánry, které zvukově nejrychleji zastarávají, což se nevyhnulo ani Ráchel. I samotný Oceán pak skladbu časem aktualizoval. Už verze, která vyšla v roce 1990 na dlouhohrajícím debutu skupiny nazvaném Dávná zem se od té singlové liší. Nahrávku tentokrát nerealizoval Supraphon, ale další přesluhující státní gigant – slovenský Opus. Na zmíněném turné s Erasure nebo třeba při vystoupení v Paříži píseň zazněla dokonce s anglickým textem.

Je pochopitelné, že skladba po rozpadu Oceánu plynule přešla do repertoáru dalších Mukových projektů. Zároveň ale, ostatně jako každý velký hit, i tahle píseň lákala také jiné interprety. Pro potřeby televizní estrády To byl náš hit tak v roce 2011 vznikla verze kombinující zvuk klavíru a řízných kytar v podání uskupení Noid. Jeho lídrem je, jak název napovídá, Václav Noid Bárta, kterému sekundují výteční muzikanti. Především bubeník Miloš Meier (B.S.P., Michal Pavlíček Trio, Stroy) a jeho spoluhráč ze skupiny Dymytry, kytarista Jiří Urban mladší.

Asi nejzajímavější ztvárnění však přinesl samotný Oceán ve spolupráci s rockovou bandou jménem Satisfucktion. V rámci Dead End Festivalu 2016 v Českých Budějovicích zahrály obě kapely skladbu společně. Téměř sedmiminutová verze kombinuje typicky elektronický zvuk Oceánu s kytarovými riffy. Na rozdíl od Noidovy verze však působí přirozenějším dojmem. Může to být jednak tím, že jde o živou nahrávku, nesporný vliv však má i to, že se díky účasti dvou členů nejslavnější sestavy Oceánu podařilo zachovat ducha původní skladby.

Nutno říct, že reinkarnovaný Oceán se do té doby hraní téhle skladby dost bránil, což mnohé fanoušky jistě mrzelo. Na druhou stranu je potřeba konstatovat, že to bylo rozhodnutí poměrně pochopitelné. V novém Oceánu totiž nahradila Petra Muka zpěvačka Jitka Charvátová (dříve působila v kapelách Fiction či Skyline), a ne všechny texty jsou vhodné k tomu, aby je mohl interpretovat muž i žena. To byl právě případ Ráchel. A dvojhlas se zpěvákem Satisfucktion tenhle problém poměrně elegantně vyřešil.

PLAYLIST

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *